Hıristiyan olmak için ne yapmalıyım?

Hıristiyan olmak istiyorumHristiyan olmak bir futbol takımından bir başka takıma geçer gibi forma değiştirmek ya da falanca siyasi partiden usanıp öbürüne geçmek gibi bir taraf tutmak meselesi değildir.

Hıristiyanlık İsa’yı örnek almak, O’nun buyruklarına uymak ve ona yakışan ve İsa’nın yaşadığı günahsız hayata benzer bir yaşam sürmeyi arzu etmek, buna kesin karar vermektir. Ancak bu yeterli değildir, çünkü bu bir iman sorunudur.

Kutsal Kitabın Rab’bin sözü olduğuna ve onda yazılanların doğru ve güvenilir olduklarına yürekten iman etmelisiniz.Kutsal Kitap’ın İsa’nın çarmıhta bizim günahlarımız için öldüğü söylemesi size inanılmaz bir şey olarak görünüyorsa bu konuları araştırmanız doğru olur.

Tanrı gözü kapalı bir imanı istemez, ancak unutmayın ki, insan aklı da bilgisi de sınırlıdır. Bütün sorularınıza cevap bulmayı beklerseniz, ömrünüzün son günü gelir ama iman edeceğiniz o gün asla gelmez. Kutsal Kitap imanı görmediğine inanmak olarak tanımlıyor. Kutsal kitab’ın bildirdiklerine iman ettiğinizde, genel olarak şunları kabul etmiş olursunuz;

Tanrı sizi seviyor ve sizin için harika bir planı var.  .

Ancak insan Adem’den beri günah içindedir ve Tanrı’dan kopmuştur. Tanrı ile aramızda yaratılışta var olan yakın ilişki günah nedeniyle kırılmıştır. 

Fakat bizi yaratan RAB Tanrı, bizi asla terk etmedi ve insanla barışmak istedi. 

Tanrı, dünyayı o kadar çok sevdi ki biricik Oğlu’nu verdi. İsa Mesih çarmıhta senin yerine ve senin günahlarının cezasını çekerek, seni günahtan kurtarmak ve sana sonsuz yaşam vermek için öldü. 

e Dökülen kutsal kanıyla seni günahından arındırdı ve kendisine Rab ve Kurtarıcı olarak iman eden ve edecek olan herkese Tanrı’nın çocukları olma ayrıcalığını verdi. 

Onu bugün hayatına kendi isteğinle ve imanla Rab’bin ve Kurtarıcın olarak davet eder, günahlarını itiraf ederek ondan af dilersen, Rab İsa söz verdiği gibi hayatına girerek ona düzen verir, günahlarını bağışlar ve sana vaktiyle elçilerine verdiği Kutsal Ruh’u verir.

Eğer yukarıda  anlattıklarımın doğru olduğuna bütün kalbinlizle inanıyorsanız bir odaya girip, yalnız başınıza ya da birinin yanında bunlara inandığınızı açıkça söylemeye ve İsa’yı hayatına davet etmenize teşvik ediyoruz. Tanrı bir hırsız değildir. O kapıyı çalar ama nazikçe yapar bunu, onun için de İncil’de ”İşte orada durmuş kapıyı çalıyorum. Kim sesimi işitir de kapıyı açarsa…” dediğine göre kapıyı sadece çalıyor. Yumruklamıyor. Tanrının kendi yarattığı insana değer verdiğini, bu çok önemli kararı vermeyi insana bıraktığını gösterir.


Onu davet ettiğin anda Hıristiyan olursun, ama sakın unutma bu son değil sadece bir başlangıçtır ve bu yolu tek başına evinde Kutsal Kitap okuyarak yürümek çok zor olacaktır. Bir kiliseye katılman ve her düşünceni o kilisenin önderleriyle paylaşman Yeni hayatında değişmen ve büyümen için çok faydalı olacaktır
.