Melekler ve Kötü Ruhları II

Bazı kiliseler Şeytandan bahsetmek istemiyor, bazı kardeşlerin korkacaklarını düşünüyorlar biz onlardan korkmuyoruz İsa bizi Zaferli kıldı.
Luka 9.1  İsa onikileri yanına çağırıp … cinler ve hastalık üzerine iyileştirme YETKİSİ   verdi.
İSA BİZİ NEDEN SEÇTİ 
1.     O’nun yanında bulundurmak( olmak için)
2.     Tanrı sözünü duyurmaya gönderdi
3.     Cinleri çıkarma YETKİSİ verdi.
Eğer İsa Mesih’i tanıyorsak Yetkiyi kullanmak gerek.
Bir gün yaşlı bir bayanın oğlu Amerika’ya gitmiş ve 10 yıl boyunca kaçak bir şekilde çalışmış, bir gün yaşlı bayan komşusuyla dertleşirken  bir şeyi anlamadığını ifade etmiş ve konu bu şekilde başlamış, benim oğlum her ay mektup gönderiyor ve içerisinde üzerinde  farklı resimler olan  kağıt parçası olduğunu ve tanımadı adamlarım resmini neden gönderdiğini anlamadığını ifade etmiş  ilk yıllarda o kağıt paralarını tablo gibi duvara asıyordu ve bir müddet sonra yaşlı kadın sıkılmış ve bir kolinin içerisine koymaya başlamış o kadar çok olmuş ki yıllar boyunca koli dolmuş komşusuna bunları ne yapacağını sormuş ve koliyi komşusunun yanına getirmiş, açmış komşusu görünce o kadar şaşırmış ki bunların hepsi dolar demiş, yaşlı kadın okuma yazma bilmediği için Amerikan dolarının bir kağıt parçası olduğunu düşünmüş ve yıllarca bu parayı  YETKİSİ olduğu halde kullanmayı bilememiş.
YETKİMİZ var ama kullanmayı bilmiyoruz eğer kutsallıkta yürüyorsak yetkiyi kullanabiliriz.
Vahiy 12 .7-8      “Gökte savaş oldu. Mikail`le melekleri ejderhayla savaştılar. Ejderha kendi melekleriyle birlikte karşı koydu, ama gücü yetmedi. Bu yüzden gökteki yerlerini yitirdiler.” Biz savaşmıyoruz melekler cinlerle savaşıyorlar.
 
ŞEYTAN’IN FARKLI İSİMLERİ
İblis: İftiracı …Vah 12:9. Luka 4:5… İblis İsa`yı yükseklere çıkararak bir anda O`na dünyanın bütün ülkelerini gösterdi.
Şeytan : Düşman Yuhanna 8.44, Vah 12:9
Yılan : Aldatıcı…”Yılan beni aldattı, o yüzden yedim” diye karşılık verdi”…
Balzevul: Cinlerin babası  Markos 3.22…“Baalzevul* O`nun içine girmiş” ve “Cinleri,…
Beliyal: Değersiz/ Kötü … Şeytan Mesih`le Beliyal uyum içinde olabilir mi? İman edenle iman etmeyenin ortak yanı olabilir mi?
Apolyon: Yok edici Vahiy 9.11…Bu meleğin İbranice* adı Avaddon, Grekçe adıysa Apolyon`du
Geçen hafta konuştuğumuz gibi Meleklerin 3/1 Onu izlediler. Vah 12:4
Dünyayı saptıran yeryüzüne atıldı.
Şimdi, Şeytanın amacı nedir:  Çalmak, Öldürmek ve Yok etmek. Yuhanna 10:10
Şeytan düştü ve yalnız gitmek istemedi, Şeytan YENİLDİ VE KAYBETTİ. Şeytan bizi yoldan saptırmaya çalışıyor, yenilmiş bir düşmana karşıyız amacı ne?  Hırsız Şeytan bize yalan söylüyor senin eksiklerin var diyor ama bizim için Tanrı yeterli.  1 Petrus 5:8-11 sarsılmadan iblise karşı direnin Şeytan sizden kaçacaktır.Tanrı’nın sözüyleYETKİMİZ var kullanalım. Melekler hiçbir savaş kaybetmediler çünkü güçlü bir Tanrımız var, dünyada nasıl düzen varsa meleklerde de bir düzen varsa Şeytan’ın da bir düzeni var; aklımızı karıştırmak istiyor. Yakup 4:7 O bizden kaçacaktır.
Şeytanın stratejisi nedir?
1. Akıl bir savaş alanıdır.
Eğer   bir yalana inanırsan Şeytan seni kontrol  etmeye başlar, Tanrının isteğinden uzak tutmaya başlar.Eğer bir yalana inanırsan örnek annen seni sevmez böyle yaparsan, annene düşman olmaya başlarsın hiç kimse seni sevmiyor sadece o kız seni seviyor,  Şeytan dünyadan almak için seni inandırıyor bir yalana inanırsan dikkatli ol Şeytan seni çalmasın, imanlılar bile bu yalana inanıyor. Bazen Şeytan en sevdiğimiz insanı bile kullanabilir. Şeytan’ın amacı sonsuz yaşamı senden çalmak İsa ise sana sonsuz yaşamı vermek için geldi.
2. Şeytan bir taklitçi bir kopyacıdır.
Şeytan taklitçi Tanrı gibi olmak istiyor,  Korintliler 11:14 bazen Şeytan melek süsü verdi Galatyalılar 1.8 bir melek Müjdeden farklı bir şey söylerse inanmayın 2 Korintliler 11.26 melek olduğunu düşünüyor ama bir cinli.
 
3. Kardeşleri veya Sahte Kardeşleri kullanır
 
Cinler kiliseye girer mi?
Evet  tam o sırada havrada (Tapınakta) bulunan ve kötü ruha tutulmuş bir adam Markos 8.33 İsa öğrencilere öğretiş veriyordu, mucizeler yapıyordu İsa sevdiği ve güvendiği öğrencisine ‘Çekil benden Şeytan’ dedi çünkü o an Şeytan Petrusu   konuştuyordu.
Şeytan bazen ışık gibi görünür bazen sahte kardeşler, bazen imanlı olanı   kullanır. Bu yüzden ayıt etmek gerek. Uyanık olmak lazım.
4. Büyü, Fal, Muska
Aramızda büyü yapan yada falcıya giden, muska yaptıran, reenkarnasyon inanan   şaka da olsa kahve falı baktıran var mıydı  yada var mı?
Yasanın Tekrarı 18:9-12… Falcı, Büyücü, muskacı vs… Çünkü bunları yapanlardan RAB TİKSİNİR.
Bunu bilmek gerek bu Tanrıdan değilse O zaman Şeytandan gelir. Kötü ruhları yaşadığımızı bilirler çünkü bizi izliyorlar Cinler geleceği bilmezler fakat tahmin ederler Şeytana izin vermezsen Şeytan hayatını giremez ama izin verirsen girer seni yok eder, sen kim olduğunu bilmelisin.
5. Reenkarnasyon
İbraniler 9.27  Bu ayete göre  ölüler dünyaya geri dönmezler, ölüler dönmezlerse o zaman ne açıklama yapabiliriz. Tanrıdan değilse o zaman kimden geldiğini biliriz.
Nasıl savunabiliriz, ne yapmak gerek?
Günah işlerken şeytana hayatımızın kapısını açıyoruz ve o girebiliyor. Ama yürekten tövbe edersek bu kapılarını kapatırız. Tanrı’nın Sözü bizim ruhsal silahımızdır. Fil 4:8…Sonuç olarak, kardeşlerim, gerçek, saygıdeğer, doğru, pak, sevimli, hayranlık uyandıran, erdemli ve övülmeye değer ne varsa, onu düşünün.   İbra 4:12 …“Tanrı`nın sözü diri ve etkilidir, iki ağızlı kılıçtan daha keskindir…
 
Şeytan’ın aklımızı saldırıyor. Şeytan’ın silahlardan biri yalandır.
Şeytanın istediği; Bizi Tanrı’nın isteğinden uzak tutmaktır. Yalana inanıyorsan Şeytan seni  yok etmeye başladı.
Tanrı’nın amacı ise  bol  bol  yaşam vermekSonsuz yaşam vermektir.
Senin ruhsal silahın Tanrı’nın sözüdür  Yuhanna 17.17… ”Onları gerçekle kutsal kıl, Senin sözün gerçektir.
I Kor 15:57…” bizi zafere ulaştıran Tanrı`ya şükürler olsun!”
Romalılar 12.2  Bu çağın gidişine uymayın; bunun yerine, Tanrı`nın iyi, beğenilir ve yetkin …düşüncenizin yenilenmesiyle değişin.
Yeşu 1.7-9… “güçlü ve yürekli ol”
Romalılar 8.37 … “galiplerden üstünüz”
İsa Mesih çarmıhta bize yetki verdi. Bizi özgür kıldı.
Gerçekten biz zaferli miyiz? Biz nereye gidersek Tanrı bizimle beraber olacak ama günah işlersek bu zafer için engel olabiliyoruz. Biz Şeytan’a da kapı açıyoruz fakat nasıl bu kapıyı kapatabilirim? Tanrı’nın önünde Tövbe ederek O bizi bağışlar. Biz galiplerden üstünüz, köle değiliz O’nun özgürlüne yaşayalım.