Yalnız değilsin

Bu dünyada yaşarken ailemiz arkadaşlarımızla olmak bizi iyi hissettiriyor. Tüm bunlara, dostluklara rağmen yalnız hissettiğiniz anlar oluyor değil mi? Evet, yalnız hissediyoruz. Ama Kutsal Kitap harika bir kitaptır. Bize yalnız olmadığımızı, Tanrı’nın bizimle birlikte olduğunu hatırlatır. Matta:28-20 “Size buyurduğum her şeye uymayı onlara öğretin. İşte ben, dünyanın sonuna dek her an sizinle birlikteyim.”ve Matta1;23 İşte, kız gebe kalıp bir oğul doğuracak; adını İmmanuel koyacaklar. İmmanuel, Tanrı bizimle demektir.” diyerek bunu doğruluyor. Peki, bunu biliyorsak niye üzülüyor hala yalnız hissediyoruz?

Genelde yanımızda bir arkadaşımız olmadığında, biri bizi anlamadığında, yalnız hissediyoruz. Oysa seni seven biri var. Rab seni seviyor. Sana “Kızım seni kucaklamak istiyorum”.diyor. Bizse surat asıp Tanrı’dan uzak duruyoruz.

Yalnızlık duygusunu nasıl geçiriyoruz? Niçin korktuğumuzda, yalnız hissettiğimizde Tanrı’yı çağırmıyoruz? Genelde her şey güzel gittiğinde sorun yokken, para bolken rahatız. Ama işler planladığımız gibi gitmezse ne yapıyoruz? İsyan mı ediyoruz? Yoksa güçle devam mı ediyoruz?

Şunu bilmeliyiz: Kimse Tanrı’yı tanımadıkça %100 mutlu olamaz.  Birçoğumuzun hayatı Tanrı’yı tanımadan önce çok farklıydı. Belki paramız vardı, kızlarla arkadaşlarla geziyorduk, fiziksel olarak çok güçlüydük, kimse bize karışamıyordu. Ancak tüm bunlara rağmen boştuk. İsa’yı tanıdıktan sonra gözlerimiz açıldı. Şimdi ölmeye de yaşamaya da hazırız. Mutluyuz, ama problemlerimiz var, var olacak.Ama Rab bizimle.

Problemlerle karşılaştığımızda sanki çıkış yolu yokmuş gibi düşünüyoruz. Bakın 2.Krallar 6:13-17 bize ne diyor? Aram Kralı şöyle buyurdu: “Gidip onun nerede olduğunu öğrenin. Adam gönderip onu yakalayacağım.” Elişa`nın Dotan`da olduğu bildirilince, kral oraya atlılar, savaş arabaları ve büyük bir kuvvet gönderdi. Geceleyin varıp kenti kuşattılar. Tanrı adamının uşağı erkenden kalktı. Dışarıya çıkınca kentin askerler, atlılar ve savaş arabalarınca kuşatıldığını gördü. Dönüp Elişa`ya, “Eyvah, efendim, ne yapacağız?” diye sordu. Elişa, “Korkma, çünkü bizim yandaşlarımız onlarınkinden daha çok” diye karşılık verdi. Sonra şöyle dua etti: “Ya RAB, lütfen onun gözlerini aç, görsün!” RAB uşağın gözlerini açtı. Uşak Elişa`nın çevresindeki dağların atlılarla, ateşten savaş arabalarıyla dolu olduğunu gördü.

Siz hiç “Eyvah! Ne yapacağım dediğiniz anlar oldu mu? Savaş arabalarıyla çevrelendiğiniz anlar oldu mu? Elişa’nın uşağı endişeliydi, korkuyordu ama Rab gözlerini açtı. Rab Elişa’yla birlikteydi.

Markos 6:45-51 Bundan hemen sonra İsa öğrencilerine, tekneye binip kendisinden önce karşı yakada bulunan Beytsayda`ya geçmelerini buyurdu. Bu arada kendisi halkı evlerine gönderecekti. Onları uğurladıktan sonra, dua etmek için dağa çıktı. Akşam olduğunda, tekne gölün ortasına varmıştı. Yalnız başına karada kalan İsa, öğrencilerinin kürek çekmekte çok zorlandıklarını gördü. Çünkü rüzgâr onlara karşı esiyordu. Sabaha karşı İsa, gölün üstünde yürüyerek onlara yaklaştı. Yanlarından geçip gidecekti. Onlar ise, gölün üstünde yürüdüğünü görünce O`nu hayalet sanarak bağrıştılar. Hepsi O`nu görmüş ve dehşete kapılmıştı. İsa hemen onlara seslenerek, “Cesur olun, benim, korkmayın!” dedi. Tekneye binip onlara katılınca rüzgâr dindi. Onlarsa büyük birşaşkınlıkiçindeydi.”
Öğrenciler kayıktaydı ve rüzgâr onlara karşı esiyordu. Dikkat ettiyseniz İsa yanlarından geçip gidecekti. Onları görüp onlara cesaret verdi.

Hagay 2:4-5 “Şimdi sen, ey Zerubbabil, yüreklen!` RAB böyle diyor. `Ey Yehosadak oğlu Başkâhin Yeşu, yüreklen! Ey ülke halkı, yüreklen!` RAB böyle diyor. `İşi sürdürün. Çünkü ben sizinle birlikteyim.` Böyle diyor Her Şeye Egemen RAB.`Mısır`dan çıktığınızda, size bu konuda söz verdim. Ruhum aranızdadır. Korkmayın!`”

Rab bizi teşvik ediyor. Yüreklen, pes etme, devam et! Tanrı güçlüdür, Tanrı vaat ettiğim gibi seninle birlikteyim diyor. Korkma çünkü yalnız değilsin!

….İşte ben, dünyanın sonuna dek her an sizinle birlikteyim.”